۵ مشخصه اصلی خدماتی که در دنیا ارائه می‌شوند

در یک نگاه کلی به کسب‌وکارها می‌توانیم آنها را به دو دسته تقسیم کنیم: کسب‌وکارهایی که محصولاتی مشخص تولید می‌کنند و آنها را به صورت مستقیم یا با واسطه به فروش می‌رسانند (کسب‌وکاهایی مانند تک ماکارون، چی‌توز، ایران خودرو). از طرفی کسب‌وکارهایی وجود دارند که فقط به ارائه خدمات پرداخته و در حقیقت محصول آنها سرویس‌شان به حساب می‌آید (مانند دات نرم افزار ، باماآنلاین). در این مطلب به مشخصه‌های کلی سرویس‌ها اشاره می‌کنم که در ترکیب عناصر بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند:

عدم مالکیت:
شما به عنوان یک مصرف‌کننده، نمی‌توانید صاحب مطلق یک سرویس شوید و امکان ذخیره‌سازی آن وجود ندارد؛ در صورتی که محصولات قابلیت ذخیره‌سازی دارند. سرویس‌ها برای یک مدت زمان مشخص در اختیار شما قرار می‌گیرند و این مدت زمان بر اساس بودجه شما تعیین می‌شود. برای نمونه وقتی که یک بلیط هواپیما از یک شرکت هواپیمایی خریداری می‌کنید، مدت زمان مصرف خدمتی که آن شرکت ارائه می‌دهد از آغاز تا پایان پرواز شما خواهد بود.
 
ملموس نبودن:
خدمات و سرویس‌ها قابل لمس نیستند و فقط پدیدآورنده یک تجربه خواهند بود. در صورتی که محصولات را می‌توانید لمس کنید! برای نمونه یک گوشی هوشمند قابل لمس است، اما یک فروشگاه آنلاین که از آن گوشی خود را خریداری کرده‌اید، قبال لمس نیست و فقط خدمت فروش و ارسال کالا را به شما ارائه داده‌است.

نداشتن قابلیت تجزیه:
خدمات از پدیدآونده خود جدا نمی‌شوند! معمولا محصولات از تولیدکنندگان خود جدا شده و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسند، اما سرویس‌ها، همچنان در نزد پدیدآورنده خود می‌مانند. برای نمونه ای‌نتورک پلتفورمی نزد خود دارد که بواسطه آن سرویس تبلیغات کلیکی را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.

 محدودیت در بهره‌وری:
همان طور که قبلا گفتیم، در استفاده از سرویس محدودیت زمانی وجود دارد. برای مثال یک شرکت طراحی داخلی، فقط یک بار منزل شما را به ازای هزینه‌ پرداخت شده، طراحی می‌کند.

 تفاوت در تجربیات کاربران:
در کسب‌وکارهایی که ارائه دهنده خدماتی هستند، تجربه‌ها مشخصا متفاوت است. برای نمونه در یک سفر با کشتی، آب‌وهوا و دیگر مسافران کشتی در سرویسی که توسط شرکت کشتیرانی ارائه می‌شود، تاثیری مستقیم دارند و می‌توانند تجربه شما را بهتر یا بدتر کنند.

 

منبع : دات بلاگ بلاگاد

جهت مشاهده نمونه کار شرکت دات نرم افزار بر روی لینک زیر کلیک نمایید. شماره تماس جهت مشاوره: 88430578-021
پست قبلی

تبلیغات HTML5 چندان امن‌تر از فلش نیستند

پست بعدی

راهنمای جامع آماده‌سازی خودرو برای مسافرت

مقاله های بیشتر مطالب پیشین

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.

انبارداری