اصول طراحی سایت های حرفه ای

قبل از اینکه وب سایت خود را طراحی کنید بهتر است با اصول ساخت وب سایت آشنا شوید. همچنین شما می توانید در این رابطه از طراح وب سایت خود نیز کمک بگیرید

انتخاب نام دامنه حرفه ای

اولین قدم برای راه اندازی وب سایت ثبت دامنه می باشد و در صورتی که نام دامنه به درستی انتخاب گردد تاثیر بسیار مثبتی در روند موفقیت وب سایت خواهد داشت. در حقیقت انتخاب نام دامنه مناسب و حرفه ای رسیدن به موفقیت را برای وب سایت ساده تر می سازد و پایه و اساس وب سایت را محکم می سازد. برای انتخاب نام دامنه مناسب و حرفه ای حتما می بایست با متخصص سئو و بهینه سازی وب سایت مشورت نمایید تا بهترین نام دامنه به شما پیشنها گردد. همچنین می توانید از مقاله دیگری که در دات بلاگ در مورد انتخاب نام دامنه Domain وجود دارد، استفاده نمایید.

هاست حرفه ای

هاست وب سایت تاثیر بسیاری در موفقیت وب سایت خواهد داشت و در صورتی که میزبانی با کیفیت مطلوبی تهیه نشود ممکن است تاثیر بسیار منفی در کسب و کار شرکت داشته باشد. هاست وب سایت می بایست سرعت مطلوبی داشته باشد و به درستی موارد پیکربندی و ایمن سازی در آن رعایت شده باشد. همچنین دقت نمایید از سرور معتبری هاستینگ خود را تهیه نمایید تا وب سایت شما دچار مشکل همسایه بد که باعث لطمه به سئو وب سایت می گردد نشود. در بین پکیج های شرکت های هاستینگ بهترین هاستینگ سرور اختصاصی می باشد می باشد که قیمت آن بسیار بالا است. پس از آن سرور مجازی گزینه مناسبی می باشد که قیمت آن به نسبت سرور اختصاصی مناسب تر است. در صورتی که بودجه شما به سرور اختصاصی و مجازی نمی رسد می توانید از سرورهای اشتراکی استفاده نمایید اما حتما در مورد کیفیت آن دقت نمایید و در تهیه سرور از افراد با سابقه در زمینه وب و همچنین متخصص سئو مشورت لازم را بگیرید. البته تمام این پیشنهادات بستگی به بودجه بندی شما در انتخاب هاست دارد.

طراحی قالب حرفه ای

امروزه سبک های جدید طراحی قالب مرسوم شده است که ثابت شده کاربر پسند تر از سایت های قبلی می باشند و رعایت آنها باعث تاثیر و حس بهتر در کاربران وب سایت می گردد. در بخش زیر به شما برخی از سبک های جدید را معرفی می نمایم.
طراحی دو بعدی
یکی از سبک های جدید امروزی طراحی دو بعدی می باشد که در این نوع طراحی دیگر از سایه ها و گوشه های گرد شده خبری نیست و قالب در ساده ترین شکل خود ارائه می گردد. به این نوع طراحی ها همچنین طراحی محتوا اول نیز گفته می شود زیرا مهترین دغدغه طراح سایت ارائه مطالب در بهترین روش ممکن است و بخش ها معمولا با تفاوت رنگی از یکدیگر جدا می گردند و از پالت رنگ های خاصی با نام رنگ های دو بعدی استفاده می گردد. ثابت شده طراحی دو بعدی تاثیر بهتری نسبت به طراحی های قدیمی بر روی کاربران دارد و کاربر وب سایت درک بهتری از وب سایت خواهد داشت.
طراحی تک صفحه
کی دیگر از سبک های جدید طراحی قالب وب سایت طراحی به صورت تک صفحه می باشد که در این روش صفحات اولیه وب سایت مانند درباره ما، تماس با ما، محصولات و ... در همان صفحه اصلی نمایش داده می شوند و کاربر پس از کلیک بر روی منوهای اصلی وب سایت به جای آنکه به صفحه دیگری وارد شود در صفحه اصلی به بخش مورد نظر اسکرول می گردد. این نوع طراحی ارزش صفحه اصلی وب سایت را بالا می برد زیرا کاربران مدت زمان بیشتری در صفحه اصلی وب سایت باقث می مانند و همین مسئله تاثیر بسیار مثبتی بر روی سئو وب سایت خواهد داشت.
انیمیشن سازی قالب
قبلا از فلش برای ایجاد حرکت در وب سایت استفاده می شد حال آنکه امروزه با استفاده از HTML , CSS و کتابخانه های جاوا اسکریپت نظیر JQUERY و MOOTOOLS این کار انجام می گردد. انیمیشن سازی وب سایت جذابیت بیشتری در وب سایت ایجاد می نماید و وجود حرکت ها و گرافیک ها باعث ترقیب بیشتر کاربر به رویت ادامه مطالب می گردد. البته این مورد موضوع جدید نیست اما سبک این انیمیشن سازی می باشد که امروزه با قبل کاملا متفاوت شده است. بهتر است در این مورد زیاده روی نکنید.

طراحی ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو
سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا به نوعی وب سایت گفته می شود که خود را برای نمایش در سایزهای مختلف صفحه سازگار می نماید و برای رویت متون و مطالب وب سایت کاربر نیازی نیست در صغحه بزرگنمایی انجام دهد و یا از اسکرول چپ و راست استفاده نماید. با توجه به افزایش استفاده کنندگان از موبایل برای رویت وب سایت ها وجود نسخه موبایلی و ریسپانسیو سایت ها به امری ضروری تبدیل شده است. همچنین نسخه موبایلی یکی از فاکتورهای رنک دهی موتورهای جستجو نظیر گوگل می باشد بنابراین یک سایت حرفه ای حتما می بایست نسخه موبایلی داشته باشد. طراحی سایت ریسپانسیو در حقیقت یکی از مهترین فاکتورها در طراحی سایت حرفه ای می باشد.

مقاله: طراحی قالب واکنش گرا (RESPONSIVE)

 طراحی سئو

طراحی سایت سئو

امروزه با توجه به افزایش تعداد کاربرانی که از اینترنت برای خرید کالا و خدمات خود استفاده می نمایند رعایت اصول سئو در سایت ها که باعث افزایش رتبه وب سایت در موتورهای جستجو می باشد بسیار ضروری می باشد. برای طراحی سایت سئو می بایست کد نویسی صفحات وب سایت بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو باشد. برای آنکه سایتی سئو باشد حتما می بایست اصول زیر در آنها رعایت شده باشد:

 • کد نویسی صفحات وب سایت به صورت دایو بیس DIV باشد و در صفحه بندی وب سایت از جدول Table استفاده نشده باشد.
 • آدرس دهی صفحات وب سایت می بایست بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو باشد و نام صفحه می بایست معمولا عنوان صفحه باشد.
 •  عناوین وب سایت می بایست به درستی انتخاب شده باشد تا وب سایت بهترین رنک را در موتورهای جستجو داشته باشد. انتخاب عناوین صفحات حتما می بایست زیر نظر متخصص سئو انجام گردد.

 محتوای با کیفیت

محتوای با کیفیت

یک وب سایت برای آنکه حرفه ای به نظر رسید در کنار رعایت اصول و قواعد طراحی سایت می بایست محتوای خوب، کافی و با کیفیت داشته باشد تا کاربران پس از ورود به سایت با صفحه بی محتوا مواجه نگردد. در حقیقت یکی از مهترین مسائل در مورد موفقیت وب سایت وجود محتوای خوب و حرفه ای می باشد که این بخش بر عهده کارفرما می باشد که می بایست مطالب خوب، مفید و با کیفیت در زمینه شغلی خود تهیه نماید.

این مطلب را از دست ندهید: نکات مهم در نوشتن محتوا برای وب سایت

بک لینک سازی برای وب سایت

در صورتی که بهترین وب سایت نیز طراحی گردد در صورتی که وب سایت بک لینکی نداشته باشد ممکن است رتبه خوبی در موتورهای جستجو نگیرد. برای آنکه وب سایت رتبه خوبی در موتورهای جستجو داشته باشد می بایست پس از راه اندازی وب سایت بک لینک سازی برای آن انجام گردد. بک لینک سازی به قرار دادن لینک وب سایت در سایت های دیگر گفته می شود که این کار حتما می بایست زیر نظر متخصص سئو و بهینه سازی وب سایت انجام گردد. زیرا بک لینک سازی غلط ممکن است لطمه های جبران ناپذیر در آینده به وب سایت وارد آورد به صورتی که به رتبه وب سایت در موتورهای جستجو زیان وارد آورد.

هدف از طراحی سایت حرفه ای

هر سایت با توجه به هدف و برنامه ای که سازندگان آن دارند طراحی و ساخته می شود، ولی منظور از طراحی سایت حرفه ای داشتن یک سایت تمام عیار، بروز و با کیفیت، منطبق بر اصول سئو سایت، دارای مدیریتی آسان و کاربردی  و قابل رقابت در بازار های جهانی می باشد. طراحی وب سایت ما هر اندازه حرفه ای تر باشد، کار ما در پشت سر گذاشتن رقیبان راحت تر خواهد بود.

مقاله: هدف از طراحی سایت

ویژگی  های طراحی سایت حرفه ای

بعد از تعیین هدف ساخت سایت ، ویژگی های آن در طراحی سایت برنامه ریزی و پیاده سازی می شوند.بسیاری از این سایت ها دارای ویژگی های اختصاصی و منحصر بفرد می باشند، ولی برخی از ویژگی های معمولا در اکثر سایت ها و بنا به درخواست مشتری ، به کار گرفته می شوند. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این ویژگی ها می پردازیم:

ظاهر و گرافیک در طراحی سایت حرفه ای

شاید اولین چیزی که بازدید کننده را به خود جذب می کند ظاهر و گرافیک سایت باشد.داشتن یک ظاهر شیک ، با کیفیت ، جذاب و منطبق بر اصول طراحی سایت حرفه ای باعث جذب بازدیدکنندگان به سایت شده و آمار بازدید سایت را افزایش می دهد. در زیر به بررسی نکاتی در رابطه با ظاهر سایت در طراحی سایت حرفه ای می پردازیم:

طراحی سایت حرفه ای

تصاویر بکار برده شده در در طراحی سایت حرفه ای باید طبق استاندارد بوده و اصول و ضوابط سئو سایت و بهینه سازی سایت باید در آن رعایت شده باشد.

طراحی سایت

در امر طراحی وب سایت قالب های آماده ی متنوع و زیادی در بازار موجود می باشد ولی برای طراحی سایت حرفه ای باید از قالب های کاملا اختصاصی استفاده  شود.استفاده از قالب های اختصاصی در طراحی سایت حرفه ای دو مزیت دارد:

 1. در این روش خیال شما راحت است که به غیر از شما کس دیگری در فضای اینترنت از این قالب ها استفاده نکرده و یک قالب کاملا اختصاصی در اختیار دارید.
 2. چون کد نویسی و طراحی این نوع قالب ها از صفر می باشد،لذا ادیت آن نیز کم هزینه تر و آسان تر می باشد و همچنین قالب های  از قدرت مانور دهی بالاتری نسبت به قالب های آماده برخوردار هستند.

سئو سایت

یکی از نکات بسیار مهمی که در طراحی سایت حرفه ای باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم طراحی سایت بر اساس اصول سئو می باشد. ساخت سایت از ابتدا باید طبق اصول و ضوابط الگوریتم های موتور های جستجو بوده و بر این اساس طراحی و پیاده سازی شود.

شاید برایتان مفید باشد: مقاله های سئو SEO

کاربر پسند بودن
باتوجه به هدفی که از ساخت سایت دنبال می کنید ، بازدید گنندگان سایت می توانند مشتریان بالقوه ی شما باشند. حفظ این مشتریان و جذب بازدید کنندگان جدید منوط به طراحی یک سایت کاربرپسند می باشد.
سازگاری با تمامی مرورگر ها در طراحی سایت حرفه ای
از خصوصیات بارزی که در طراحی سایت حرفه ای حتما باید به آن توجه شود سازگار بودن آن با تمامی مرورگر های موجود می باشد. در این حالت شما هیچ کاربرو بازدید کننده ای را از دست نخواهید داد.
ریسپانسیو بودن طراحی سایت حرفه ای
با فراگیر شدن استفاده از تبلت ها و تلفن های همراه هوشمند، آمار نشان می دهد امروزه اکثر وب گردی ها و گشت و گذار های اینترنتی از این طریق انجام می شود. پس طراحی سایت ریسپانسیو و سازگار با موبایل یکی از ملزومات در ساخت سایت است. 
امنیت بالا در طراحی سایت حرفه ای
استفاده از سرور های ایمن و بروز می تواند بسیاری از مشکلات امنیتی و ایمنی را حل کرده و مانع از هک شدن سایت و بروز مسائل امنیتیی خواهد شد.
طراحی سایت حرفه ای بر اساس استانداردهای جهانی
طراحی وب سایت حرفه ای باید بر اساس اصول و ضوابط بوده و استاندارد های طراحی سایت به طور کامل در آن رعایت شده باشد. برای اطلاعات بیشتر در این رابطه به استاندارد های طراحی سایت مراجعه کنید.
طراحی سایت دو زبانه و چند زبانه
شاید اولین و بهترین کاری که می توان برای حضور در بازار های جهانی کرد طراحی سایت دوزبانه و چند زبانه می باشد. زبان دوم و سوم و … سایت بر اساس کشور های هدف تعیین شده و در سایت قرار داده می شوند.

این مطلب را از دست ندهید: مزایای طراحی سایت چند زبانه

امکانات متنوع و جذاب یکی از امتیاز هایی است که در طراحی سایت حرفه ای به آن پرداخته می شود. این امکانات بر اساس نیاز و خواست مشتری بر روی سایت پیاده سازی و اجرا می شوند، در ادامه به معرفی برخی از این امکانات می پردازیم:

 • مدیریت آسان و کاربردی در طراحی سایت حرفه ای
 • داشتن منو های بی نهایت در طراحی سایت حرفه ای
 • گالری تصاویر در طراحی سایت حرفه ای
 • نقشه گوگل در طراحی سایت حرفه ای
 • بخش نظرات و نظرسنجی
 • پنل رایگان ارسال اس ام اس در طراحی سایت حرفه ای
 • منو های تو در تو  و بی نهایت
 • لود شدن سریع صفحات
 • سیستم اعطای نماینگی و یا شعبه
 • تالار گفتگو در طراحی سایت حرفه ای
 •  مدیریت مطالب، اسناد ، تصاویر  و هرآنچه که در سایت موجود است
 • سیستم خبر خوان
 • بخش مقالات و کتابخانه
 • سیستم آمارگیری پیشرفته
 • سیستم پیشرفته مدیریت فروش و ارتباط مشتری CRM (خدمات پس ازفروش ، استعلام گارانتی و.. )
 • خرید و فروش اینترنتی

مواردی هستند که با آنها میزان حرفه ای بودن سایت قابل سنجش است. در این مقاله به ۱۵ مورد از این موارد می پردازیم:

 1. در یک طراحی وب سایت حرفه ای برنامه نویسی سایت توسط یک زبان برنامه نویسی قوی و شی گرا نوشته می شود.
 2. یک طراحی وب سایت حرفه ای قابل توسعه و افزودن ماژول های جدید است، به طوری که اضافه یا کم کردن امکانات سایت نیازی به تغییر در کل سایت نباشد.
 3. یک طراحی وب سایت حرفه ای به سادگی قابل مدیریت بوده و امکان تغییر در محتوا دارد.
 4. در یک طراحی وب سایت حرفه ای جهت مدیریت بهتر سایت می توان کاربرانی با سطوح دسترسی متفاوت ایجاد کرد.
 5. یک طراحی وب سایت حرفه ای قابلیت گزارش گیری از اعمال انجام شده در سایت دارد تا در صورت خرابکاری، قابل ردیابی بوده و فرد خاطی پیدا شود.
 6. یک وب سایت حرفه ای با همه مرورگرهای رایج و در نسخه های مختلف سازگار است.
 7. یک سایت حرفه ای  سرعت بارگذاری بالایی دارد و روی میزبان (هاست) قوی قرار داده می شود.
 8. در یک طراحی وب سایت حرفه ای جلوه های گرافیکی و تکنولوژی به روز برای ظاهر سایت استفاده می شود. برای مثال استفاده از فلش و تصاور در فرمت gif قدیمی بوده و  از تکنیک های canvas و svg مربوط به html5 استفاده می شود.
 9. یک وب سایت حرفه ای رسپانسیو بوده و در تمام دستگاه ها مثل موبایل، تبلت، مانیتورهای سایز بزرگ و لپ تاپ به درستی نمایش داده شود.
 10. یک وب سایت حرفه ای کدنویسی صحیح و سبکی دارد و قابل بهینه سازی برای موتورهای جستجو است.
 11. در یک طراحی وب سایت حرفه ای  آدرس صفحات سایت خوانا و مفهومی است و از آدرس دهی با اعداد مثل page=13 و … استفاده نمی شود.
 12. یک وب سایت حرفه ای امنیت بالایی دارد تا از دسترسی افراد غیر مجاز برای تغییر محتوای سایت جلوگیری شود.
 13. از رسانه پشتیبانی می کند و امکان پخش فیلم و صدا را دارد.
 14. مطالب قابل طبقه بندی هستند.
 15. دارای فرم ساز برای دریافت انواع اطلاعات است.
منبع

liositesaz

مقاله های بیشتر دات بلاگ

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
ماهم مثل شما از ایمیل های مزاحم ناراحتیم !!!
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای