Favicon چیست؟

  کلمه Favicon از ترکیب دو کلمه Favorite به معنای مورد علاقه و icon که با معنی آن آشنا هستید ایجاد شده است.

 Favicon در واقع تصویری است که نماینده ی یک سایت است و به همین جهت از آن به عنوان آیکن میانبر، آیکن بوکمارک و … هم یاد می کنند. اندازه ی Favicon عموما 16 در 16 پیکسل است. وقتی یک سایت دارای فَو​آیکن باشد، مرورگر ها، بسته به نوع مرورگر، این آیکن را در کنار آدرس سایت، در سربرگ هر تب در کنار عنوان سایت و … به نمایش در خواهند آورد.

تاریخچه مختصری از Favicon

برای اولین بار در IE 5 امکان استفاده از Favicon در دسترس کاربران قرار گرفت. در واقع Favicon یک آیکن 16 پیکسلی در کنار آدرس URL وب سایت است که در هنگام Bookmark شدن یا اضافه شدن آدرس سایت مورد نظر در مرورگر این آیکن نیز در کنار آدرس در نوارBookmarkذخیره می شود تا در هنگام پیدا کردن آدرس سایت در پنجره Bookmark این کار راحت تر صورت بگیرد و نوعی تابلو اعلان ساده و مختصر برای معرفی و ماندگار شدن آدرس سایت در ذهن مخاطبین به شمار می رود. به دلیل جذابیت بیش از حد این ایده در زمانی کوتاه در اکثر مرورگرهای دیگر نیز پشتیبانی از این ویژگی جدید صورت گرفت.

Favicon چیست؟ 

فرمت های favcion

Favicon ای که برای سایتتان انتخاب می کنید می تواند دارای یکی از فرمت های ico, png, gif, jpg, svg, apng  باشد. از میان این فرمت ها، سه فرمت ico, png و gif توسط کلیه ی مرورگر ها ساپورت می شوند. بنابراین توصیه می شود از یکی از این سه فرمت استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از تصویر gif متحرک به عنوان Favicon باید در نظر داشته باشید که نمایش فریم های تصویر متحرک در برخی از مرورگر ها به درستی ساپورت نمی شود و در این حالت تصویر به صورت ثابت به نمایش در خواهد آمد.
با هر ابزار گرافیکی قادر خواهید بود زیباترین فـَو آیـکـن را برای سایت خود طراحی نمائید، حتی ابزار نقاشی ویندوز!
ولی همواره استفاده از ابزارهای اختصاصی راحت ترین و معقولانه ترین روش خواهد بود، بخصوص از نوع آنلاین..
از ابزارهای آنلاین ساخت فوآیکن می توان به نمونه های زیر اشاره کرد :
Antifavicon ، Faviconist ، Genfavicon ، X-icon-editor ، favicon.cc

نحوه ساختFavicon

  ابعاد این آیکن باید 16*16 یا 32*32 یا 64*64 پیکسل تنظیم گردد، در صورتی که آیکن مورد نظر خود را در ابعاد اعلام شده تنظیم نمایید مرورگر در کنار نام وب سایت این آیکن را نشان می دهد.
مرورگرهای بروز مانند فایرفاکس و همچنین مرورگر محبوب گوگل کروم برای نمایش Favicon نیاز به کددهی ندارند و کافی است فایل مربوط به فرمت favicon.ico در پوشه اصلی وب سایت قرار داده شود.
در مرورگر های نسخه قدیم و همچنین Internet Explorer برای به نمایش درآوردن Favicon باید کد مربوط به آن در صفحه مورد نظر قرار گیرد.

نمونه کد تنظیم Favicon با فرمت ico

<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico" type="image/x-icon"/>

نمونه کد تنظیم Favicon با فرمت png

<link rel="icon" href="/favicon.png" type="image/png"/>

با کمی حوصله و کمی خلاقیت می توانید بهترین فـَوآیکن را برای سایت خود طراحی نمائید.

 

کلید واژه ها

وب سایت

گرافیک

مقاله های بیشتر دات بلاگ

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
ماهم مثل شما از ایمیل های مزاحم ناراحتیم !!!
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای