صفحه کش شده یا cached page چیست؟

دسترسی به محتوا و اطلاعات مورد نظر یک آدرس اینترنتی (سایت، وبلاگ، سرویس اینترنتی و..) ممکن است به دلایلی مثل هک، در دسترس نبودن و مشکلات سرور، پاک شدن اطلاعات توسط شخص و یا حتی اتفاقات ناگواری بیوفتد.

دسترسی به محتوا و اطلاعات مورد نظر یک آدرس اینترنتی (سایت، وبلاگ، سرویس اینترنتی و..) ممکن است به دلایلی مثل هک، در دسترس نبودن و مشکلات سرور، پاک شدن اطلاعات توسط شخص و یا حتی اتفاقات ناگواری مثل از دست رفتن یکباره محتوا سایت شما توسط سرور و هاست پشتیبان سایت امکان پذیر نباشد و این مسئله در بسیاری از مواقع برای کاربران مهم و حیاتی می باشد از این رو تصمیم گرفتیم در ادامه چند روش که امکان بازیابی اطلاعات و دسترسی مجدد به سایت را فراهم می سازد معرفی کنیم.

صفحه کش شده یا cached page چیست؟

 وقتی گوگل یک صفحه از وب سایت را پیمایش می کند، یک اسکرین شات از آن صفحه می گیرد و سپس محتوای آن صفحه را به منظور مراجعات بعدی در دیتابیس خود ذخیره ایندکس( index ) می کند. صفحه کش شده در واقع بک آپی از فایل خام HTML آن صفحه وب می باشد. علاوه بر این، گوگل تاریخ آخرین پیمایش خزنده ها (Crawler) را نیز در صفحه کش شده درج می کند. بعنوان مثال پیغامی شبیه ” This page is a snapshot of the page as it appeared on Feb 20, 2019″ را در صفحه cache شده ذخیره می کند.

چگونه صفحات کش شده (Cached Pages) را مشاهده کنیم؟

​1- مشاهده کش از صفحه نتایج گوگل

  • برای مشاهده نسخه کش صفحه وب از نتایج جستجو گوگل مراحل زیر را دنبال کنید.
  • آدرس URL یا کلمات کلیدی مرتبط با صفحه را در فیلد جستجوی گوگل تایپ کنید و سپس کلید enter   را فشار دهید.
  • نتیجه مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی دکمه پایین سمت راست در انتهای آدرس URL  کلیک نمایید .
  • از منو باز شده روی دکمه cached کلیک نمایید.

کش از صفحه نتایج گوگل

هنگامی که نسخه کش نمایش داده می شود ، در بخش (headerبالای صفحه) تاریخ و زمان کش شدن صفحه نمایش داده می شود و به شما یاد آوری می کند که این نسخه کش شده است و ممکن است صفحه در حال حاضر تغییر کرده باشد.

2- مشاهده کش به وسیله Wayback Machine

با استفاده از سرویس ماشین زمان سایت Archive.org می توان به نسخه های قدیمی ذخیره شده سایت و بلاگ هایی که مدت زمان یک تا چند ماه از تاسیس آنها می گذرد دسترسی پیدا کرد، قبل از توضیحات اضافی باید به این نکته اشاره کرد که این سرویس همیشه نسخه های بروز سایت ها را آرشیو نمی کند و اینکه گاهی تنها آرشیو موجود به مدت ها قبل مربوط می شود.اگر نیاز به دسترسی مطالب جدیدتر دارید استفاده از کش گوگل روش بهتری است.

مشاهده کش به وسیله Wayback Machine

3-  مشاهده کش از نوار آدرس کروم

یک روش دستی دیگر برای مشاهده نسخه کش شده صفحه وب ، دنبال کردن مراحل زیر است:

  • مرورگر کروم "chrome " خود را باز نمایید.
  • عبارت "cache:"  را در نوار آدرس تایپ کرده و سپس آدرس مورد نظر خود را وارد نمایید.
  • به عنوان مثال اگر شما بدنبال نسخه کش شده انبار آنلاین هستید ، باید عبارت  " cache: www.anbaronline.ir " را تایپ نمایید.

 مشاهده کش از نوار آدرس کروم

 

کش مرورگر چیست؟

زمانی که کاربری با مرورگر خود وب سایتی را باز می کند آن مرورگر باید برای رویت وب سایت فایل هایی را دانلود کند که مربوط به همه سایت ها می باشد که شامل فایل های کد نویسی جاوا ، HTML ، CSS می باشد و همچنین تصاویر سایت ها، این فایل ها در حافظه کش ذخیره می گردد تا بار دیگر که کاربر به سایت مراجعه نماید با سرعت بیشتری سایت برای او بارگذاری گردد. این فایل ها اغلب کم حجم می باشند و ذخیره آنها در کش تاثیر چندانی بر سرعت ندارد. اما گاهی حجم فایل ها به چند مگابایت می رسد که هر بار باز کردن آنها با سرعت کمی امکان می پذیرد اما اگر در کش ذخیره باشد با سرعت چند برابر بالا تر قابل رویت است. تصور کنید حجم این فایل ها زیاد باشد برای هر بار رویت آنها باید درخواست جداگانه به سرور ارسال گردد و سرعت لود صفحه پایین می آید.

چرا باید کش مرورگر را خالی کنیم؟

به عنوان نمونه اگر شما یک طراح سایت باشید و بخواین که تغییراتی توی ظاهر سایت انجام بدین، برای اینکه مطمئن بشید تغییرات به خوبی اعمال شده باید حافظه کش مرورگر رو خالی کنید. چرا که ممکنه همچنان فایل‌هایی که برای لود صفحه مورد نیاز هستند، در حالت کش بارگزاری بشن که در این صورت هیچ تغییری رو مشاهده نخواهید کرد. بنابراین باید یک بار با پاک کردن کش مرورگر کاری کنید که فایل‌های مورد نیاز مجددا از سمت سرور دانلود بشن و در حالت بروز شده بتونید فایل‌ها رو ببینید. این بار هم مرورگر از نسخه جدیدتر هر فایل یک کش تهیه می‌کنه.

کلید واژه ها

وب سایت

مقاله های بیشتر دات بلاگ

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نام :
 
وب سایت :
دیدگاه :
پست الکترونیک :
 
ماهم مثل شما از ایمیل های مزاحم ناراحتیم !!!
نشانی پست الکترونیک شما نمایش داده نخواهد شد.

نرم افزار کنترل موجودی لحظه ای